Vendée Globe 2020-21 ‘sessiz’ ve ‘kimsesiz’ başladı 09.11.2020

Dünyanın en zorlu açık deniz serüveni Vendée Globe’da start sis yüzünden gecikmeli verildi. 33 tekne ile 9 yıllık tarihinde en yüksek katılım sayısına ulaşan mücadelede dümenciler hiç durmadan dünya çevresinde yaklaşık 25 bin deniz milini dümen sularında bırakıp geri dönmeyi hedefliyor. Bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle ilk kez start seyircisiz ve taraftarsız bir şekilde gerçekleşti.“Dünyaın en zorlu” ifadesi abartı değil. Çünkü Vendée Globe'a katılan dümenciler IMOCA sınıfı teknelerinde yaklaşık üç ay boyunca tek başlarına olacak ve hiç durmadan güney yarıkürede dünyanın çevresini dolaşıp geri gelecek.

27’si erkek6’sı kadın 33 dümenci, bu zorlu rotada hem dayanıklılık sınavı verecek, hem zorlu doğa koşulları ile başa çıkacak hem de karşılaşacakları her türlü zorlukla tek başlarına mücadele etmek zorunda kalacaklar. O yüzden yarışı terk etmeden rotayı tamamlamaları bile en az dereceye girmeleri kadar değerli.

UZAKTAN EL SALLADILAR

Ancak bu yıl ayrıca bir de Covid-19 nedeniyle yeni bir zorlukla karşılaştılar.

Karada 72 saat boyunca karantinada tutuldular, denize çıkış öncesi de en büyük moral kaynağı olan “taraftar” desteğinden yoksun kaldılar.Fransa’nın okyanus kıyısındaki Les Sables d’Olonne kentinde kurulan Yarış Köyü ziyaretçilere kapatıldı, dahası yarışın başlayacağı gün limandan denize uzanan kanal boyunca tek bir ziyaretçiye dahi izin verilmedi.

Tekneler belli aralıklarla limandan teker teker teker ayrıldı ve kanal boyunca evlerin pencerelerinden kendilerini uğurlayanlara el sallayıp denize açıldı. Öte yandan denize çıkan bot sayısı da kısıtlandı. Her tekne için teknik destek sunacak sadece iki bota izin verildi.

SİS YÜZÜNDEN START GECİKTİ

Start saati 13.00 (TSİ 15.00) olarak belirlenmişti. Ama denizdeki sis yüzünden yarış bir saat 20 dakikalık gecikme ile başladı.Güneydoğu yönlü 10-12 knot’lık rüzgarda start hattına en erken gelen tekne Bureau Vallée 2 (Louis Burton) birkaç saniye ile fodepar oldu.

FODEPARIN BEDELİ 5 SAAT

2016-17 yarışının kazananı ve hız rekorunu einde tutan teknenin “erken startı” ağır bir bedel ödemesine yol açtı. Bu konuda oldukça katı olan Vendée Golbe kurallarına göre Louis Burton geri dönüp 5 saat bekledikten sonra yeniden start etmek zorunda kaldı.

Yarışın ilk anlarında hafif olan rüzgar, filo sahlden uzaklaştıkça güçlendi. Bu da tekne hızlarına yansıdı. Biskay Körfezi’nde gece rüzgarın 25-28 knot seviyelerine çıkması beklendiği için dümenciler denizdeki ilk gecelerinde oldukça dikkatli olmak zorunda.

GERİ DÖNEN İLK TEKNE

Bu arada “ilk sorun” haberi yarışın 50 mili geride kaldığı sırada Newrest - Art & Fenêtres’den geldi. Ön saha yelken donanımında bir sıkıntı olduğunu bildiren Fabrice AmedeoLes Sables d’Olonne’a doğru geri dönüşe geçti.Fabrice Amedeo’nun önünde iki seçenek bulunuyor. Ya yarıştan tamamen çekilecek, ya da sağlık protokolüne uygun şekilde liman ağzında bekleyen yüzer pontona yanaşıp onarımını gerçekleştirdikten sonra yarışa geri dönecek.

Haber yayına hazırlandığı sırada Charal (Jéremié Beyou) 17.1 knot’lık tekne hızı ile lider durumdaydı.

YARIŞIN İLK GECESİNE GİRERKEN FİLODA İLK 10
(TSİ 01.45)
01. Charal (Jéremié Beyo) Hedefe uzaklığı 24.179 deniz mili
02. Corum L’Epargne (Nicoas Troussel) Lidere uzaklığı 0.7 deniz mili
03. L’Occitane en Provence (Armel Tripon) Lidere uzaklığı 2.4 deniz mili
04. LinkedOut (Thomas Ruyant) Lidere uzaklığı 3.7 deniz mili
05. Apivia (Charlie Dalin) Lidere uzaklığı 6.8 deniz mili
06. Hugo Boss (Alex Thomson) Lidere uzaklığı 8.5 deniz mili
07. Seaexplorer-Yacht Club Monaco (Boris Herrmann) Lidere uzaklığı 9.9 deniz mili    
08. Bureau Vallée 2 (Louis Burton) Lidere uzaklığı 10.8 deniz mili
09. Yes we Cam! (Jean Le Cam) Lidere uzaklığı 11.3 deniz mili
10. Initiatives-Coeur (Samantha Davies) Lidere uzaklığı 12.1 deniz mili

Kaynak: TurkSail

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.