Teknelerde Güneş Paneli Kullanımı

Tekneler için güneş paneli

Teknenizde ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi, dizel yakıttan bağımsız olarak üretmek ister misiniz? Güneş paneli ile bu mümkün... Güneş paneli ile dizel yakıttan bağımsız olarak enerji üretmenin yanı sıra demirlediğiniz koylarda gürültü kirliliği yaratmadan demirleme ve seyir fırsatı bulacaksınız.

Teknelerde güneş paneli iki şekilde kullanılabilmektedir. Aküleri dolu tutmak için güneş paneli kullanımı ve teknenizin tüm enerji ihtiyacına cevap verecek bir güneş paneli sistemi kullanımı.

Tekneler ve yatlar için güneş paneli sistemleri, en yakın elektrik alabileceğiniz noktaya kilometrelerce uzakta olduğunuzda akülerinizi dolu tutmanın yanı sıra, dışarıdan enerji almadığınızda da teknenizdeki elektrikli aletleri rahatlıkla kullanmanızı sağlar.

Güneş enerjisi teknenizin enerji ihtiyacınızın tümüne; iç aydınlatmanızın, radyonuzun, navigasyon aletlerinizin, buzdolabınızın ve su pompanızın enerji ihtiyacına cevap vermek üzere tasarlanabilir ya da tekneniz demirlediğinde aküleri doldurmak için kullanılabilir.

Teknenizde kullanacağınız güneş paneli seçimi çok önemlidir.

Öncelikle ne tür bir güneş paneli alacağınıza karar vermelisiniz.

Güneş paneli seçiminde deniz suyunun yıpratıcı etkilerinin yanı sıra teknelerde hemen her şeyin sağa sola atıldığı gerçeği göz önüne alınmalıdır. Teknelerde en büyük kısıt "yer"dir ve bu nedenle yer konusunda kısıtı olan hiç kimse çok yer kaplayan büyük bir panel tercih etmez. Yer kısıtı olan tekneler için esnek güneş paneli en uygun seçimdir.


Tekneler için güneş paneli Tekneler için güneş paneli

Yer kısıtı ile ilgili zorluğu aşmanın kolay bir yolu, güneş panelini sadece limanda iken kullanmaktır. Solara veya Solbian esnek güneş panelleri bu tür bir kullanım için çok uygundur - seyir esnasında bir dolaba kaldırılabilir ve siz limanda iken güverteye çıkarılarak kullanılabilir. Paneli elektrik sistemine bağlamak için ihtiyaç duyulan tek şey sadece bir fiştir. Bunun bir avantajı, panelin güneşe en uygun açıda yerleştirilebilmesidir.

Ancak çoğu insan güneş panelini kurup toplamak külfetine katlanmak istemez. Eğer sürekli olarak sabit kalacak bir panel isterseniz, 12, 18 Wp lik diğer güneş pili panellerini tercih edebilirsiniz - bu güçteki paneller teknenizi kullanmadığınız zamanlarda teknenizin akülerini dolu tutmak için yeterlidir ancak ışıklar, radyo ve navigasyon cihazlarınızı her gün kullanmanız için yeteri kadar güç üretemez. Panelleri, bir marin yapıştırıcısı ile teknenize yapıştırabilir, kenarlarındaki delikleri kullanarak teknenize vidalayabilir ya da bimini üzerine diktirebilirsiniz. Paneller esnek ve hafif oldukları için her eğim ve zemine uyum sağlayacaktır.

Elektrik üretimine gözle görülür bir katkı sağlamak için ise daha büyük esnek panellere ihtiyaç duyacaksınız. Esnek paneller tekneler için özel olarak tasarlanmış olup, deniz suyuna karşı dayanıklıdır ve üzerinde yürünebilir.

Çoğu tekne sahibi hala teknelerinde kasalı paneller kullanmaktadır. Teknede zarar görmeyecekleri bir yere yerleştirilen bu paneller çok verimlidir. Uygun fiyatlı, performans/fiyat denkleminde en iyi sonuçları veren kasalı güneş paneli modellerimizi sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.