x
İnvertör Nasıl Seçilir?

İnvertör nasıl seçilir?SİSTEMİNİZDE KULLANACAĞINIZ İNVERTÖR BÜYÜKLÜĞÜ NE OLMALIDIR?

İnvertör büyüklüğüne karar vermeden önce invertörünüzü nasıl kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. Size en uygun invertörü seçebilmeniz için bazı etmenleri göz önüne almalısınız.

Sahil elektriğinden ayrıldığınızda hangi cihazlarınızı kullanmak istiyorsunuz?

Kullanmak istediğiniz tüm cihazların watt olacak gücüne bakın ve bunu yaparken ileride sisteminize ekleyebileceğiniz cihazları da göz önüne alın. Örneğin, eğer 1000W A/V’luk bir sisteme sahipseniz ve 1000W’lık bir invertör seçerseniz, çoğu zaman sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. İnvertörler optimum koşullardaki optimum performanslarına göre değerlendirilirler. Eğer invertör ısınırsa ya da akünün voltajı düşerse, invertör sabit olarak 1000W sağlayamayabilir. Buna ek olarak, güç çekişindeki dalgalanmalar (örneğin bir motorun çalışmaya başlaması), invertörün doğru çıkışı vermemesine neden olabilir.

Şimdi lütfen şu örneği ve buradaki hesaplamayı göz önüne alın: Eğer iki cihazı aynı anda bağlayacaksanız, cihazların watt olarak güçlerini toplayın ve güç çekişindeki dalgalanmaları hesaba katarak en az %50’lik bir pay ekleyin.

Ekran: 100 Watt

Lambalar: 100 Watt

Tavsiye edilen invertör büyüklüğü:

200 Watt (100 Watt + 100 Watt) + 100 Watt (0,5x200 Watt) = 300 Watt

Eğer iki cihazın hiçbir zaman aynı anda çalışmayacağından eminseniz hesaplamanızda daha yüksek olan güç (watt) değerini kullanabilirsiniz. Bu hesaplamayı yaparken sağduyunuzu kullanın ancak her zaman invertörün hata yapabileceğini de göz önüne alın. Sonuç olarak kimse mikrodalga fırında patlamış mısır yaparken televizyonunu kapatmayı hatırlamak istemez. Eğer cihazların aynı anda kullanılma ihtimali varsa, her ikisini de hesaplamalarınıza dahil edin.

BAŞKA NELERİ HESABA KATMALISINIZ?

Motorlar ya da diğer indüktif yükler, çalışmaya başlarken, üzerlerinde yazan yükün 5 katı kadar yük çekebilir (daha fazla bilgi için kullanacağınız cihazın üreticisi ile iletişime geçerek cihazın çalışmaya başlarken ne kadar yük çektiğini öğreniniz). Çoğu invertör bu cihazları çalıştırabilmek için kısa süreli olarak yüksek güç sağlayabilir. Ancak cihazların dalgalanan enerji ihtiyacını tam olarak bilmek mümkün değildir çünkü bu tür bilgiler cihaz üzerinde yazmaz. Bu değerlere ancak cihazı test ederek ulaşabilirsiniz.

Yüksek frekanslı invertörler daha ucuz ve daha verimli iken, düşük frekanslı invertörler elektrik akımının dalgalanmasını daha iyi ve daha uzun süre tolere ederler. Ancak, hangi cihazları birlikte kullanacağınıza bağlı olarak, daha büyük ve yüksek frekanslı bir invertör kullanmak, daha küçük ve düşük frekanslı bir invertör kullanmaktan daha iyi olabilir. Böylelikle bazı yüklerin çalışmaya başlarken talep ettikleri güç karşılanmış ve tüm cihazlar bir arada kullanılırken yeterli güce sahip olunmuş olur.

SİNÜS İNVERTÖR NEDİR? İNVERTÖR BÜYÜKLÜĞÜ İLE İLGİSİ VAR MIDIR?

Bunun invertör büyüklüğü ile doğrudan ilgisi yoktur ancak invertör ile ne tür cihazları çalıştıracağınız önemlidir. İki tip invertör vardır; Kare Dalga İnvertör (Modifiye sinüs olarak ta bilinir) ve Sinüs İnvertör

Sinüs İnvertörler karada, şebekeden aldığımız elektriğe benzer, AC (alternatif akım) gücü üretir. Kare Dalga (modifiye sinüs) İnvertörlere daha pahalıdır ancak en hassas ve karmaşık cihazları çalıştırabilecek kalitede çıkış verir. Kare Dalga İnvertörler ise çoğu elektronik cihazı çalıştırabilecek AC gücü üretir. Ancak lazer yazıcı, faks makinesi, dizüstü bilgisayar, plazma televizyon ve medikal aletler modifiye sinüs ile çalışmayabilir.

Sık Kullanılan Bazı Cihazların Güç Gereksinimleri

Örnek

Güç (Watt)

Örnek

Güç (Watt)

Bilgisayar

200

Mikrodalga fırın

1200

Matkap

400

Büyük Elektrikli Süpürge

1200

Kahve Makinesi

900

Motorlu testere

1500

Tost Makinesi

800

Blender

1000

Not: Teknenizde veya karavanınızda kullanacağınız cihazların ihtiyaç duyduğu gücü tam olarak hesaplamak için cihazınızın kullanma kılavuzuna ve/veya üreticisine danışmanızı tavsiye ederiz.

Modifiye Sinüs İnvertör Kullanmanın Avantajları Nedir?

Kare Dalga (Modifiye sinüs) invertörler, Sinüs İnvertörlere göre daha uygun fiyatlıdır. Buna ek olarak bu invertörler, bir motor gibi basit bir indüksiyon yükü ya da bir ampul gibi direnç özelliği gösteren yükler söz konusu olduğunda daha avantajlıdır. Kare Dalga (Modifiye sinüs) invertörler bu görevi kolaylıkla yerine getirir ve Sinüs İnvertörlere göre doğru akımı (DC) daha verimli olarak kullanır.

Ancak günümüzde, teknolojik gelişmelere bağlı olarak “sinüs” güce ihtiyaç duyan hassas elektronik cihazların hızla yaygınlaşması nedeni ile sinüs invertörler kare dalga (modifiye sinüs) invertörlere göre daha fazla tercih edilmektedir. Özellikle son zamanlarda iki tür invertörün fiyatlarının birbirine yakın olması, sinüs invertörlere yönelik tercihi arttırmaktadır.

BANA UYGUN OLAN İNVERTÖRE NASIL KARAR VERECEĞİM?

Bu soruyu yanıtlamak için invertörünüzü nasıl kullanacağınıza karar vermelisiniz.

Karmaşık ve son teknoloji gerektiren talepleriniz var ise, sinüs invertör almayı düşünmelisiniz. Eğer ihtiyacınız olan sadece “basit güç” ise ve günümüzün hassas elektronik cihazlarını teknenizde veya karavanınızda şimdi veya gelecekte kullanmayı düşünmüyorsanız, o halde daha uygun fiyatlı kare dalga (modifiye sinüs) invertörler doğru seçim olacaktır.


Tekneniz ve karavanınız en iyisini hak eder! Sizlere teknenizde veya karavanınızda güvenle kullanabileceğiniz invertör markalarını sunmaktan mutluluk duyarız.

Tam Sinüs İnvertörler için tıklayınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.