Tekne Buzdolabı Nasıl Seçilir?

indel-b-cruise-49-litre-drawer-buzdolabi-kompresrl-buzdolaplar-indel-b-cruise-49-draver-2252-12-O.jpg (14 KB)Bazı tekne sahipleri için sıcak bir öğleden sonrasında yelken yaptıktan sonra soğuk bir içeceği yudumlamak çok önemlidir. Uzun yol yapan tekne sahipleri için ise bozulabilecek gıdaları taze tutmak önemlidir. İhtiyacınız ne olursa olsun, iyi bir tekne buzdolabı iyi donatılmış bir teknenin olmazsa olmazıdır.

Farklı tekne buzdolabı markaları ve modelleri arasında tercih yaparken şunları aklınızda tutun;

Daha büyük her zaman daha iyi değildir.

Teknenizdeki buzdolabının bozulabilecek tüm gıdalarınızı saklayabilecek kapasitede olmasını istersiniz ancak gereğinden büyük bir buzdolabı alırsanız hem yer hem para hem de enerji israfına yol açarsınız. Tekne buzdolabının boyutlarına karar verirken; buzdolabının dış boyutlarına bakarak buzdolabının mutfağınıza uygun olup olmadığını ve iç hacmine bakarak buzdolabının istediğiniz kapasitede olup olmadığını kontrol ediniz. Tekne buzdolabının iç ve dış boyutları arasındaki fark buzdolabının yalıtımından kaynaklanmaktadır.

Tekne buzdolabını alırken tercihinizi kısıtlayan unsur büyük bir ihtimalle teknenizdeki yer durumudur. Küçük bir tekneniz varsa muhtemelen büyük bir buzdolabı için yeriniz mevcut değildir. Tekne buzdolabının monte edileceği yerin ölçülerini alın ve büyük buzdolaplarını araştırarak zaman harcamayın.

Tekne buzdolabı için ayırabileceğiniz yerin ölçülerini saptadıktan sonra artık kapasite üzerinde durmalısınız. Eğer teknenizi kısa seyahatler için kullanıyorsanız 15-20 litrelik bir buzdolabı size yeterli olacaktır. Balığa çıkmayı sevenler, tuttukları balıkları koymak için daha büyük bir tekne buzdolabı tercih edebilirler. Birkaç günden fazla seyahat edecek olanlar ise daha da büyük bir buzdolabına ihtiyaç duyacaklardır.

Sıcaklık ve Enerji

Dondurucuya mı yoksa basit bir tekne buzdolabına mı ihtiyacınız var? Çoğu tekne buzdolabına düşük dereceli bir termostat takılabilir böylece tekne buzdolabı dondurucu olarak kullanılabilir. Tekne buzdolabını kullanma amacınıza uygun olarak buzdolabını dondurucu olarak kullanmak lüks kaçabileceği gibi, bir ihtiyaç ta olabilir. Daha düşük derecenin daha yüksek enerji sarfiyatı anlamına geldiğini unutmayınız.

Teknenizin elektrik sistemi, tekne buzdolabınızın enerji ihtiyacına cevap verebilir mi? Eğer tekne buzdolabınızı, motor çalışmıyorken de kullanmak istiyorsanız mutlaka akü kapasitenizi gözden geçirmelisiniz. Tekne buzdolaplarının, yüksek enerji ihtiyacı olan mikrodalga fırınlara benzer şekilde, en az bir derin döngülü (deep-cycle) aküye ihtiyacı vardır.

Denize Dayanıklı mı?

Teknelerin, denizde kullanılmaya uygun buzdolaplarına ihtiyacı vardır. Bazı tekne sahipleri marin olmayan buzdolaplarının çekici fiyatlarına kapılabilirler ancak unutmayınız ki bu üniteler uzun sürede size daha fazla maliyet çıkarır. Bu üniteler, deniz ortamının paslandırıcı etkilerine dayanamazlar ve sık sık yenilenmeleri gerekir.

Ucuz malzeme ile yapılmış tekne buzdolapları bile denizin aşındırıcı etkisine uzun süre dayanamaz. Tekne sallandığında bile kırılabilecekmiş gibi gözüken ucuz plastikten yapılmış buzdolaplarından uzak durun ve paslanmaya dayanıklı eloksallı alüminyum vb. malzemelerden yapılmış buzdolapları üzerinden durun.

Tekne buzdolabı modellerimizi buradan inceleyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.