x
Servis Akülerinizi Alternatörden Nasıl Şarj Edersiniz? 05.03.2022

Servis Akülerinizi Alternatörden Nasıl Şarj Edersiniz? 

Bir tekne, motokaravan veya çekme karavanda zaten yerleşik bir jeneratörünüz var; buna alternatör denir. Motor, aracınızın günlük olarak ihtiyaç duyduğu tüm elektrikli cihazlara güç sağlayan marş akünüzü şarj eden alternatörü döndürür. Bujiler, ECU, Yakıt Pompası, Klima fanı, radyo, vb. Alternatörün görevi o aküyü dolu tutmaktır. 

Şimdi, bir minibüsü karavana dönüştürüyorsunuz ve ışıklar, fanlar, buzdolabı, bilgisayarlar ve benzeri tüm ev eşyalarınızı çalıştırmak için servis aküsü eklemeyi düşünüyorsunuz. Çoğunuzun amacı, bu servis akülerini güneş enerjisiyle şarj etmektir ki bu harikadır! Ancak hava bulutlu olduğunda ve şarj azaldığında, a noktasından b noktasına yaptığınız bir yolculukta akülerinizi şarj edebilmek büyük avantajdır. Bu yazıda servis akülerinizi alternatörden şarj edebilmenin çeşitli yolları hakkında konuşacağız.

Servis akülerinizi şarj etmek için alternatörü neden KULLANMAMALISINIZ: 

Akılda tutulması gereken bir şey: Alternatör, çok sayıda hareketli parçası olan mekanik bir cihazdır. Bu parçalar, siz onları kullandıkça yıpranacaktır. Alternatörünüzü ne kadar çok çalıştırırsanız, o kadar çabuk arızalanır. Alternatörünüz çalışmazsa, alternatörünüzü değiştirene kadar motorunuz da çalışmayacaktır. Bu nedenle, daha yavaş alternatör şarjı (daha az amper) ve güneş panellerinin yolda giderken bile işlerini yapabilmesi için alternatör şarjını kapatmayı tercih edebilirsiniz. 

Servis Akülerinizi Bir İzolatör Yardımıyla Şarj Etmek 

Bir izolatör, servis akü grubunu marş akünüze bağlar. Motorunuzu kapattığınızda, izolatör iki akü grubunu birbirinde izole eder. Böylece ışıklarınızı, fanlarınızı, buzdolabınızı, vb, kullandığınızda marş akünüz bitmez. İzolatör, basitçe, bir güç geçişidir. Servis akülerinize gönderilen voltaj ve amper büyük ölçüde regüle edilmez. Servis akülerinize giden voltaj ve amper, alternatörünüzün voltaj regülatörüne ve amper çıkışına bağlıdır.

Bir Akü İzolatörü, Servis Akülerinizi Alternatörden ne hızda şarj eder? 

Servis akülerinizin Alternatörden ne kadar hızlı şarj olabileceğini öğrenmek için ne kadar büyük bir alternatörünüz olduğunu bilmeniz gerekir. 

Buradan, MUTLAK EN İYİ DURUM SENARYOSU'nu, nominal alternatör çıkışının %70'inin şarj amperi olduğunu varsayalım. Yani, 220 amperlik bir alternatörümüz varsa… bu, servis akülerimize gelen en fazla amperin 154 amper olduğu anlamına gelir. Şimdi… gerçek dünya bilgilerine dayanarak, 220 amperlik bir alternatörün gerçek şarj hızı 100 ampere yakındır. Bu, bir saatlik sürüş boyunca servis akülerimize 100 amper yüklediysek, servis akümüze 100 amper saat doldurmuş olacağımız anlamına gelir. Bu aynı zamanda çok kaba bir rakam çünkü aküler dolmaya yaklaştıkça daha yavaş şarj olacaklar. Bu nedenle, şu soruyu yanıtlamak için: "Servis akülerim ben araba kullanırken ne kadar hızlı şarj olur?" Alternatör kapasitenizin %50’sini ÇOK kabaca, sürüş sürenizin amper katı olarak hesaplayabilirsiniz. Bu, size servis akülerinize kaç amper/saat’in iletildiğini söyleyecektir.

 

Bir İzolatör ile Servis Akülerini Şarj Etmenin Artıları:

 • Belirli durumlarda 100 amperin üzerinde bir akımla şarj edebilir.
 • İzolatörler, aküden aküye şarj cihazlarından daha ucuzdur
 • İzolatörler, acil durum senaryolarında zayıf bir marş aküsünü takviyeyle çalıştırma özelliğine sahiptir.

Bir İzolatör ile Servis Akülerini Şarj Etmenin Eksileri:

 • Daha yüksek şarj oranları, alternatörün erken aşınmasına ve potansiyel olarak alternatörün aşırı ısınmasına neden olabilir.
 • Alternatörünüzün lityum aküleri %100'e kadar şarj etmek için yeterince yüksek voltaj vermemesi muhtemeldir.
 • Lityum aküler genellikle %100'e yaklaştıklarında 14,4-14,6 voltta şarj edilmelidir.
 • Araç alternatörleri kalitesine, tasarımına ve yaşına bağlı olarak genellikle 13,5V ile 14,5V arası verir.
 • Yüksek şarjdan dolayı voltaj kaybını (%3'ten az) en aza indirmek için daha kalın kesitli kablo kullanılmalıdır.
 • İzolatör özellikle lityum akü için tasarlanmadıysa, bağlantı/bağlantı kesme parametreleri çok düşük olacaktır ve motor kapalıyken servis ve marş akülerinin birbiriyle olan bağlantısını kesmeyebilir.

 

Akülerinizi B2B (Aküden Aküye) Şarj Cihazıyla Şarj Etme 

Aküden aküye şarj cihazı, araç alternatörü tarafından verilen voltajı ve amperi alır ve amperajı önceden ayarlanmış bir düzeye indirir ve herhangi bir aküyü tam olarak şarj etmek için voltajı gerektiği gibi artırır. Amperdeki bu düşüş, alternatörünüzün gerilimini büyük ölçüde azaltır ve ayrıca, şarj cihazının kaç amperde çalışacağını doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Voltajdaki artış, o kadar fazla voltaj veremeyen alternatörden daha yüksek voltajlı lityum aküleri şarj edebilmek için İNANILMAZ derecede önemlidir. Alternatörden gelen güç DC-DC Şarj Cihazına 13,8V'de çarpıyorsa ve akülerin 14,6V'da şarj edilmesi gerekiyorsa, DC-DC Şarj Cihazı alternatörden gelen 13,8V'yi akülerin ihtiyaç duyduğu 14,6V'a yükseltecektir. DC-DC Şarj Cihazlarında, bu voltaj da programlanabilir, bu nedenle Lityum, AGM veya diğer akü türleri için çalışacaktır.

 

Bir DC-DC Şarj Cihazı Servis Akülerimi, Alternatörden ne kadar hızlı şarj eder? 

Her DC-DC Şarj Cihazının kendi şarj oranları vardır. Örneğin, Victron Orion 12|12 – 30, servis akü grubunu 30 amperde şarj eder. Bu, bir saat sürerseniz, akü grubunuza 30 amper saati geri yükleyeceğiniz anlamına gelir.

 

Servis Akülerini B2B ile Şarj Etmenin Artıları (Aküden Aküye Şarj Cihazı)

 • Amperajı düzenleyerek sistem planlamasını kolaylaştırır ve alternatördeki aşınma ve yıpranmayı azaltır.
 • Aküleri %100'e kadar şarj etmek için gerekli olan alt-optimal voltajı yükseltebilir
 • Bazı DC-DC Şarj Cihazları modelleri paralel olarak çalıştırılabilir ve gerekirse daha fazla amper sağlar.

 

Bir B2B ile Servis Akülerinizi Şarj Etmenin Eksileri

 • Marş aküsünü, servis akülerinizden atlatarak çalıştıramazsınız. Son Düşünceler: İzolatör ve DC-DC Şarj Cihazı

Victron Orion 12|12-30 DC-DC Şarj Cihazının piyasaya sürülmesinden bu yana, DC-DC şarj treninde hep bulundum. Benim için en önemli nokta voltaj artışı. Düşük performans gösteren bir alternatörün voltajını 14.4-14.6V'a yükseltecek bir cihaza sahip olmak, akülerimi şarj etmek için gereken en önemli konu. Akülerime 100'den fazla amper gelmesini istesem de, bazen aşırı çalışan/aşırı ısınmış bir alternatör nedeniyle yolda kalmak berbat bir durumdur.

 

Ama lütfen buna kendiniz karar verin.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.