Okyanusta denize düştü, hayatını bir şamandıra kurtardı 22.04.2021

Pasifik Okyanusu'nda çalıştığı gemiden sabaha karşı denize düşen 52 yaşındaki bir denizci, başıboş bir balıkçı şamandırasına 14 saat boyunca tutunarak hayatta kalmayı başardı. Geminin güvertesinde fenalaştığını söyleyen Vidam Perevertilov“Hiçbir şey hatırlamıyorum. Suya düştükten sonra kendime geldim. Gemim uzaklaşıyordu. Ufukta bir karaltı gördüm ve ona doğru yüzdüm” dedi.

samandira_kurtardi_top.jpg (27 KB)


Pasifik Okyanusu’nda 16 Şubat günü inanılmaz bir “hayatta kalma” öyküsü yaşandı.

“Silver Supporter” adlı bir tedarik gemisinde Baş Mühendis olan 52 yaşındaki Vidam Perevertilov makine dairesinde vardiyasını tamamladıktan sonra aynı gemide görev yapan oğlu Marat’a “temiz hava almak için güverteye çıkacağını” söyledi.

Ancak güvertede fenalaşan Perevertilov baygın halde denize düştü.

samandira_kurtardi_up4.jpg (26 KB)


UFUKTA SİYAH BİR NOKTA

Olay, sabaha karşı 04.00 sıralarında Pasifik Okyanusu’nda, Yeni Zelanda’nın kuzeyindeki Pitcairn Adası açıklarında meydana geldi.

samandira_kurtardi_up2.jpg (33 KB)


Düşme anı konusunda hiçbir şey hatırlamadığını söyleyen Vidam Perevertilov“Denize düştükten sonra kendime geldim. Gemim giderek uzaklaşıyordu. Sesimi duyurmama imkan yoktu. Üzerimde ne can yeleği ne de herhangi bir koruyucu ekipman vardı. Burada öleceğimi düşündüm” dedi.

Daha sonra alaca karanlıkta ufuk hattında bir karaltı fark ettiğini belirten 52 yaşındaki denizci şöyle devam etti:

“Son çare olarak ne olduğunu anlayamadığım bu noktaya doğru yüzdüm. Yaklaştığımda bunun balıkçı teknelerinden düşen bir şamandıra olduğunu fark ettim ve ona tutundum…”

Denizdeki bu başıboş şamandıraya tutunan Vidam Perevertilov, aynı zamanda hayata da tutunmuş olduğunu o an elbette tahmin etmekten çok uzaktı.

samandira_kurtardi_up1.jpg (14 KB)


GEMİDE OLMADIĞI 6 SAAT SONRA FARK EDİLDİ

İkmal için Yeni Zelanda'nın kuzeyindeki Tauranga Adası’na giden “Silver Supporter” mürettebatı, Baş Mühendis Perevertilov’un gemide olmadığını ancak o an anladı. Oğlu Marat’ın “babasının hava almak için güverteye çıktığını” söylemesinin üzerinden 6 saat geçmişti.

Derhal telsiz aracılığı ile acil yardım çağrısı yapıldı. Bölgedeki Fransız donanmasına bağlı uçaklar arama-kurtarma operasyonu için havalanırken, “Silver Supporter” da kayıp Baş Mühendis’i bulabilmek umudu ile yeniden denize açıldı.

Bu arada Fransa meteoroloji servisi de yaptığı akıntı ve rüzgar analizleri sonucu elde ettiği olası sürüklenme modelini aramaya katılan ekiplerle paylaştı.

samandira_kurtardi_up3.jpg (21 KB)


ŞAMANDIRA DENİZDE BIRAKILDI

Akşam hava kararırken Vidam Perevertilov, tam 14 saat boyunca tutunduğu şamandırada bulundu. Çok bitkindi ama yaşıyordu.

52 yaşındaki denizci kurtarılarak gemiye taşınırken, oğlu Marat babasının balıkçı şamandırasını hatıra olarak almak yerine “belki bir başkasının da hayatını kurtarır” diyerek suda bırakmayı tercih ettiğini söyledi.


Kaynak: TurkSail
Ek Kaynaklar: BBC / The Guardian

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.