x
BODRUM'UN EN BÜYÜK TIRHANDİLİNİ YAPTI 16.03.2020

Genelde 16-18 metre boyutlarında yapılan ve şimdiye kadar 20 metrenin üzerinde üretilmeyen, Bodrum’a özgü, yelken ve kürekle yürütülen, dayanıklı ve zarif bir tekne türü olarak beğeni toplayan tırhandil tekneleri, son yıllarda adına düzenlenen yarışlarla da popülaritesini artırıyor. Tırhandil tipi teknelere deniz tutkunları gittikçe artan bir ilgi gösteriyor.

maxresdefault (1).jpg (161 KB)

Bodrum’da geleneksel Türk tipi tırhandil üretiminin son temsilcilerinden biri olan ve Bodrum Cup'ta şampiyon olan tekneleri de yapmasıyla tanınan "Hacı" lakaplı Mustafa Özkeskin, bugüne kadar yapılan en büyük tıhandili 11 ayda inşa etti. Kızılağaç Mahallesi’ndeki atölyesinde 11 ayda inşa edilen 21 metre uzunluğunda 6.60 metre genişliğindeki tırhandil, bugün mekanik, elektrik ve boya işlerinin yapılacağı Yalıçiftlik Tersanesi’ne götürüldü. 

WhatsApp-Image-2019-01-21-at-15.09.091.jpg (947 KB)

Kızılçam ağacından yapılan tırhandili taşımak için İstanbul’dan bir TIR getirildi. Tekneyi hangardan yola indirebilmek için 2 dozer çalıştı. TIR’a yüklenen tekne, Kızılağaç’tan Yalıçiftlik’e 7 saatte götürüldü. 7 saat boyunca güzergah trafiğe kapatılırken Aydem, Telekom ve Jandarma ekipleri de taşıma esnasında teknik destek verdi. 

hacı.jpg (98 KB)

Nebil Ağan için yapılan teknenin Yalıçiftlik Tersanesi’ndeki pervane, boya, yelken direği gibi yaklaşık 2 ay sürecek işlemlerinin ardından denize indirileceği bildirildi. 

Kaynak: Kent TV

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.