Akü Şarj Cihazı Nasıl Seçilir?

Akü Şarj Cihazı
Tekneniz için akü şarj cihazı seçerken, akülerinizi en doğru ve en verimli şekilde şarj edecek bir akü şarj cihazı seçmelisiniz.

Tekneniz için akü şarj cihazı seçmek, diğer marin elektronik cihazları seçmekten daha karmaşık bir iştir. Deniz üzerinde akülerinizi şarj ederken başka faktörleri de göz önüne almanız gerekir. Şimdi üzerinde duracağımız etmenler marin aküleriniz ve akülerinizin ihtiyacına cevap verecek olan akü şarj cihazını seçmenizde etkili olacaktır.

  • Şarj işlemi çok çeşitli çevresel koşullar altında gerçekleşir
  • Şarj işlemi, mükemmel olmayan sinüs dalgasına sahip elektriksel koşullar altında gerçekleşir.
  • Yanlış akü şarj cihazı kullanılması durumunda aküleri fazla şarj etme riski her zaman mevcuttur.
  • Şarj işlemi esnasında akü grubunun konfigürasyonu

Yukarıdaki etmenlerin hepsini, ihtiyacınıza uygun marin akü şarj cihazı satın alırken göz önüne almalısınız.

AKÜLERİNİZİ TANIYIN

Doğru akü şarj cihazı seçmek için, sahip olduğunuz akünün çeşidini bilmelisiniz. Giriş voltajı, akü çeşidi ve akünüzün kapasitesini öğrenin.

  • Giriş Voltajı: Marin aküler için genellikle 120V veya 230V AC’dir
  • Akü çeşidi: Sulu, Jel veya AGM’dir.
  • Akü kapasitesi: Akünüzün üzerinde Amper-Saat olarak belirtilir (Ah)

AKÜNÜZÜ AŞIRI ŞARJ ETMEYECEK BİR REDRESÖR / AKÜ ŞARJ CİHAZI SEÇİN

Bir aküyü öldürmenin en hızlı yolu, aküyü az ya da aşırı şarj eden bir akü şarj cihazı kullanmaktır. Aşırı şarj aküyü ısıtır, özellikle sulu akülerde fazla sıvı kaybına neden olur ve akülere zarar gelmesi riski doğar. Doğru şarj miktarı akünün kapasitesine bağlıdır.

Akünüzün kapasitesi, akü üzerinde “Ah” (Amper-saat) olarak belirtilmiştir. Her şeyden önce akü şarj cihazının çıkışı, akülerinizin toplam amperajının %5’inden az olmamalıdır ama doğrusu, bunun %10 veya daha fazla olmasıdır. Akü şarj cihazının çıkışı ne kadar yüksekse, aküleriniz o kadar hızlı dolar ancak amperaj kapasitesinin %25’ini aşmanız durumunda akülerinize “aşırı” yüklenmiş olursunuz. Akü endüstrisinde kabul gören güvenli şarj hızı, akünüzün %20-25’i kadardır. Örnek vermek gerekirse; 100 Ah’lik bir akü, ideal olarak 20 Adc ile şarj edilmelidir (Adc: Nominal DC Çıkış Akımı). Bu oran, jel akülerde %50’ye kadar çıkabilmektedir.

AKÜ GRUBU KULLANMAK

Bir akü grubu, iki veya daha fazla akünün birbirine (seri veya paralel) bağlanması ile oluşur. Akülerinizi birbirine bağlayarak voltajı, akımı ya da her ikisini birden arttırabilirsiniz. Akü grubu oluştururken, aynı voltaj ve kapasiteye sahip aküleri birbirine bağlayınız. Aksi takdirde şarj problemleri ile karşılaşabilirsiniz ve akülerinizin ömrü kısalır.

Teknelerde genellikle iki çeşit akü bulunur; servis aküsü ve marş aküsü. Marş aküleri genellikle motoru çalıştırmak için kullanılır. Başlangıçta yüksek akım verir ve sonrasında enerji tamponu görevi görür. Servis aküleri ise daha düşük akım seviyelerinde şarj ve deşarj olur yani daha yüksek yüklere maruz kalırlar. Doğru şarj, bu nedenle çok önemlidir.

Tekne sahiplerinin çoğu, farklı kapasiteye sahip akülerden oluşturdukları akü gruplarını akü şarj cihazına bağlar. İşin ideali, aynı kapasitedeki aküleri aynı akü grubuna dâhil etmektir ancak bazı durumlarda bu pek gerçekçi olmayabilir.

Farklı kapasiteye sahip aküleri aynı akü grubuna dahil etmek isterseniz, en küçük akü grubunuzun kapasitesine uygun bir akü şarj cihazı seçmeniz gerekir. Böylelikle en küçük kapasiteye sahip akülerinizi az ya da aşırı şarj etme riskinden kurtulmuş olursunuz. Yalnız unutmayın, bu durumda daha büyük akü gruplarınızın şarj olması daha uzun sürecektir. Eğer bu bir sorun haline gelirse, daha büyük akü gruplarınız için yeni bir akü şarj cihazına yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

Teknenizde birden fazla servis aküsü grubuna sahipseniz ve marş akünüz ayrı ise, 3 çıkışlı bir akü şarj cihazı almalısınız. Cihazın mümkünse tüm çıkışları, ya da en az ikisi, “tam yük” kapasitesine sahip olmalıdır.

Marş aküsü, akü kapasitesinin %5 - %25’i ile şarj edilebilir.

Çoğu zaman akü şarj cihazının 3 çıkışı bulunur ancak bu çıkışlar birbiri ile aynı olmayabilir. Eğer 3’ten fazla akü grubunu şarj etmek isterseniz, ya 2 tane akü şarj cihazı almalısınız ya da iki marş aküsünü tek çıkıştan şarj etmek için bir izolatör kullanmalısınız.

Hemen hemen tüm akü şarj cihazlarının, ana akü grubuna bağlanan bir akü sıcaklık sensörü mevcuttur. Eğer akü sıcaklık sensörü opsiyonel ise, bunu almanızı tavsiye ederiz çünkü bu şekilde aküleriniz daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde şarj olacaktır.

Aşağıdaki tabloda üç standart akü kapasitesine göre şarj etme süreleri verilmektedir.

Akü Kapasitesi

10A

20A

40A

30 Ahr

2 saat

Kullanmayın

Kullanmayın

75 Ahr

5 saat

Kullanmayın

Kullanmayın

100 Ahr

6,5 saat

3 saat

Kullanmayın

200 Ahr

12,5 saat

6,5 saat

3,5 saat

230 Ahr

Kullanmayın

7,5 saat

4 saat

460 Ahr

Kullanmayın

15 saat

7,5 saat

İyi bir akü şarj cihazı / redresör, akülerinizi daha uzun süre kullanabilmenizi garanti eder.

Tekneniz için en iyi akü şarj cihazlarını sizlere sunuyoruz.

Mastervolt Akü Şarj Cihazları için tıklayınız.
Waeco Akü Şarj Cihazları için tıklayınız.
Victron Akü Şarj Cihazları için tıklayınız.


T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.