Marmaris’i vuran hortum 15 saniyede büyük hasar yarattı 22.11.2018


Aksaz açıklarında oluşan ve kıyı boyunca ilerleyen hortum Yalancı Boğaz üzerinde güçlenerek Marmaris Körfezi’ne girdi. Yaklaşık 15 saniyelik hortum sırasında rüzgar gücünün 147 knot olarak ölçüldüğü yolunda teyide muhtaç bilgiler ulaştı. Hortum sırasında bir motor yatın battığı öğrenildi, marinalarda ise karadaki tekneler devrildi, denizdeki teknelerin direkleri kırıldı.Marmaris'te bugün saat 14.00 sıralarında Yılancık Adası-Aksaz önlerinde oluşan hortum büyük korku yarattı.

Halkın endişe ile izlediği hortum, kıyı boyunca ilerleyip Yalancı Boğaz üzerinde güçlenerek yönünü Marmaris Koyu'na çevirdi.

Bu sırada seyirde olan bazı tekneler hortumun yanlarından geçişini korku dolu bakışlarla izlerken, rüzgar hızının 147 knot olarak ölçüldüğü bilgileri paylaşıldı.

Bazı yatları sudan kaldırarak metrelerce öteye fırlatan hortum sadece 15 saniye sürdü ama bu sırada denizdeki bazı teknelerin direkleri kırıldı, karada bulunan pek çok tekne ise devrildi
BATAN TEKNELER DE VAR

Bu arada biri motor yat olmak üzere bazı teknelerin de battığı haberleri ulaştı. 

Batan bir dalış teknesinin içindeki kişiler Marmaris Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

Öte yandan güçlü hava akımının iki kamyonu havalandırdığı, daha sonra da araçların birbirine çarparak yere düştüğü öğrenildi. 

Marmaris'te özellikle Yalancı Moğaz'daki Yacht Marina'da hasar oldukça büyük ancak zararın bilançosu henüz bilinmiyor.

Marmaris18 Kasım Pazar günü de yoğun yağış almış, fırtına ve yağışın etkisi ile 7 tekne su alarak batmıştı.Kaynak: TurkSail
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.